Okuninka

Okuninka – do niedawna była to wieś letniskowa, obecnie cieszy się powodzeniem wśród turystów o każdej porze roku.

Dogodne położenie – w środkowo-wschodniej części województwa lubelskiego, 7 km na południe od Włodawy przy drodze z Białej Podlaskiej do Chełma – sprawia, że jest to miejsce zarówno przejazdowe, jak i takie, w którym zechcemy zatrzymać się na dłużej, co sprzyja bardzo intensywnemu rozwojowi agroturystyki. Na stałe mieszka tu jedynie około 500 mieszkańców.

Jezioro Białe, nad którym leży Okuninka, wchodzi w skład najdalej na północny wschód wysuniętej grupy jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Największe jest właśnie Jezioro Białe (106ha), a w jego sąsiedztwie występują  mniejsze jeziorka, acz równie godne uwagi: Glinki (47ha), Czarne (24ha), Święte (6ha) oraz Rogoźne (6ha), czy Lipiniec (4ha).

Od strony południowej, jezioro Białe otoczone jest lasem należącym do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego – i to jest prawdziwy raj dla zakochanych w naturze!

W odległości 100-150 m od linii brzegowej biegnie lokalna droga i zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty.

W sezonie letnim czynne są restauracje, kawiarnie, dyskoteki, wypożyczalnie sprzętu sportowego, pływackiego i rowerków kartingowych, kładów. Co więcej, czynne są liczne boiska do gier i zabaw, campingi, pola namiotowe oraz punkty gastronomiczne.

W centrum Okuninki znajduje się bankomat oraz punkt informacji turystycznej, gdzie zawsze są aktualne informacje o ciekawych wydarzeniach w okolicy.

Jezioro Białe ma łatwy dostęp do wody oraz twarde piaszczyste dno. Żyje tu wiele gatunków ryb, m.in. lin, okoń, szczupak, sielawa, węgorz – są to okazy, na które polują nie tylko miejscowi wędkarze, ale najbardziej wytrawni znawcy w tej dziedzinie.

Ponadto nad jeziorem można spotkać kaczki krzyżówki, perkozy, czaple siwe, łabędzie, błotniki stawowe – ach jaki to piękny widok, kiedy łabądki tulą się w blasku słońca…

Dzięki najwyższym na całym Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim wartościom głębokości średniej – 14,1 m (największa głębokość 33,6 m) i pojemności – 14998 m3jezioro charakteryzuje się wysoką odpornością na degradację i mimo dużego ruchu turystycznego posiada I klasę czystości.

W sezonie letnim miedzy Włodawą a Okuninką kursuje komunikacja miejska. We wsi jest 6 przystanków rozmieszczonych przy drodze wokół jeziora. Od czerwca do końca sierpnia wszystkie autobusy kursowe PKS z Włodawy lub Białej Podlaskiej do Chełma i Zamościa jadą obwodnicą jeziora. Jest też kilka połączeń pospiesznych Lublin – Okuninka.

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się „CO MY TUTAJ ROBIMY?” – nie zwlekaj, zadzwoń, zarezewuj pobyt i sam się przekonaj!

Wiosną upajamy się zapachem budzącego się z zimowego snu lasu,

a latem nie dajemy wytchnienia kąpielisku.

Jesień to czas dreptania po ściółce w poszukiwaniu grzybów,a zimą rozgrywamy turnieje w hokeja na lodzie albo pędzimy kuligiem przy wspólnym śpiewie!!!